Paryžius: įsimintina kelionė į meilės miestą
Paryžius jau seniai laikomas vienu žaviausių miestų pasaulyje. Ši Prancūzijos sostinė, dažnai vadinama „Meilės miestu“, kasmet sulaukia milijonų turistų iš viso pasaulio. Nors daugelis Paryžių sieja su romantika, meno istorija ir garsiais kultūriniais paminklais, šis miestas taip pat siūlo neįtikėtinai daug kitokių pramogų, tarp jų – kulinarinių malonumų, mados įkvėpimo bei nepamirštamų įspūdžių. Nesvarbu, ar vykstate pirmą kartą, ar jau esate lankęsi kelis sykius, Paryžius nuolat stebina savo istorija, didybe ir didmiesčio žavesiu.
Kaip nuvykti į Paryžių?
Nors pats paprasčiausias ir greičiausias būdas pasiekti Paryžių yra lėktuvu, daugelis keliautojų nori išbandyti ir kitus būdus, kad paįvairintų savo kelionę.
Kelionė lėktuvu
Daugelis didžiųjų Europos oro uostų siūlo tiesioginius skrydžius į Paryžių, todėl tokia kelionė yra greita ir patogi. Priklausomai nuo to, iš kurio miesto skrendate, skrydis gali trukti vos dvi ar tris valandas. Pagrindiniai Paryžiaus oro uostai – Šarlio de Golio (Charles de Gaulle) ir Orli (Orly). Šarlio de Golio oro uostas yra didesnis, tarptautinis, priimantis daugybę skrydžių iš viso pasaulio. Orli kiek mažesnis, bet taip pat patogus, ypač skrendant per Europą. Abu oro uostai turi puikiai išvystytą transporto tinklą, tad į miesto centrą nuvykti nėra sunku.
Kelionė automobiliu
Jeigu esate įsitikinę, kad ilga kelionė jūsų nevargins, kelionė į Paryžių automobiliu gali tapti puikiu nuotykiu. Toks būdas suteikia laisvę ne tik planuoti savo maršrutą, bet ir sustoti pakeliui. Kelionės metu galite aplankyti Vokietijos, Belgijos ar Olandijos miestus, pasigrožėti jų architektūra, pasimėgauti vietiniu maistu. Atvykę į Paryžių, turėsite patogią galimybę tyrinėti miestą ir jo apylinkes, tačiau verta atkreipti dėmesį, kad eismas Paryžiuje gali būti gana intensyvus, o automobilių stovėjimo aikštelės – ganėtinai brangios ir ribotos. Vis dėlto norintiems lanksčiai planuoti kelionę ir turėti didesnę judėjimo laisvę, nuosavas ar išsinuomotas automobilis – puikus pasirinkimas.

Kelionė traukiniu
Traukiniai yra populiari ir ekologiška susisiekimo priemonė Europoje. Šiuolaikiniai greitieji traukiniai, tokie kaip TGV (Train à Grande Vitesse), gali jus per trumpą laiką nuvežti į Paryžių net iš tolimesnių miestų. Kelionės traukiniu privalumai – patogios sėdynės, puikūs vaizdai, galimybė dirbti ar ilsėtis, nebūnant vairuotojo pareigose. Be to, kelionė traukiniu gali būti tikrai malonus nuotykis, ypač tiems, kurie mėgsta stebėti besikeičiančius kraštovaizdžius.
Garsiausios lankytinos vietos
Paryžius garsėja savo nepakartojamais paminklais ir muziejais. Nors turbūt daugeliui pirmiausiai kyla mintis apie Eifelio bokštą, šiame mieste apstu ir kitų meno, kultūros bei istorijos perlų, kuriuos tiesiog privalu pamatyti bent kartą gyvenime.
Eifelio bokštas
Simboliškiausias Paryžiaus ženklas – Eifelio bokštas. Pastatytas 1889 m. parodos „Exposition Universelle“ proga, jis iš pradžių turėjo būti laikina konstrukcija. Tačiau dabar jis ne tik išliko, bet ir tapo neatsiejama Paryžiaus vizitine kortele. Užkilus į bokšto viršų, atsiveria kvapą gniaužianti miesto panorama. Beje, jeigu norite išvengti turistų spūsčių, patartina apsilankyti ankstyvą rytą arba, priešingai, vėlai vakare, kad pamatytumėte, kaip bokštas įsižiebia įspūdinga šviesų instaliacija.
Luvras
Vienas garsiausių meno muziejų pasaulyje – Luvras, kuriame eksponuojama tūkstančiai meno kūrinių, išskirtų į įvairias kolekcijas. Bene žinomiausias čia saugomas paveikslas – Leonardo da Vinči „Mona Liza“. Tačiau muziejuje rasite ir kitų neįkainojamų meno kūrinių, skirtingų epochų skulptūrų, istorinių eksponatų. Rekomenduojama čia praleisti bent kelias valandas, o jeigu laiko turite daugiau, galite lankytis net kelias dienas, nes pamatyti visas ekspozicijas per vieną apsilankymą beveik neįmanoma.
Notre Dame katedra
Dar vienas ne mažiau žymus Paryžiaus simbolis – Notre Dame katedra. Gotikos šedevras, iškilęs ant Senos upės kranto, sužavi kiekvieną lankytoją. Nors pastaraisiais metais ši katedra buvo nukentėjusi nuo didžiulio gaisro, atstatymo darbai vyksta intensyviai, ir turistams dažnai leidžiama bent iš dalies apžiūrėti atkuriamas katedros dalis bei jos architektūrines detales. Net jei šiuo metu negalite pakilti į varpinę, verta pasivaikščioti aplink bei jausti ypatingą dvasią, kuri supa šią istorinę vietą.
Montmartras
Nuo seniausių laikų menininkų rojumi vadintas Montmartras traukia turistus savo unikaliu žavesiu. Tai bohemiškoji Paryžiaus sritis, kurią pamėgo tokie garsūs dailininkai kaip Van Goghas, Pikaso ar Matisas. Užlipę iki Šv. Jurgio kalvos (žinomos kaip Butte Montmartre), galėsite pasigrožėti miesto panorama, apsilankyti jaukiose kavinėse ar nusipirkti menininkų sukurtų paveikslų. Čia taip pat stovi baltoji Šventosios Širdies (Sacré-Cœur) bazilika, kuri yra vienas ryškiausių Paryžiaus religinių pastatų.
Eliziejaus laukai
Eliziejaus laukai – tai prabangi gatvė, besitęsianti nuo Place de la Concorde iki Triumfo arkos. Čia gausu prestižinių parduotuvių, restoranų bei mados namų. Įspūdinga architektūra ir gausus pasivaikščiojimo galimybių pasirinkimas suteikia progą pajusti tikrąjį Paryžiaus gyvenimo ritmą. Nesvarbu, ar mėgstate prabangias parduotuves, ar tiesiog norite mėgautis miesto atmosfera, Eliziejaus laukai išliks vienu iš svarbiausių taškų, kurį verta įtraukti į savo kelionės maršrutą.
Kultūra ir maistas
Paryžius dažnai siejamas su gastronomijos aukštumomis. Prancūziškos bandelės, kvepiančios šviežiai iškepta tešla, gardūs sūriai, išraiškingi vynai ir klasikinė aukštoji virtuvė padeda šiam miestui pelnyti „pasaulio virtuvės sostinės“ vardą. Net paprasčiausiame vietiniame bistro arba kepyklėlėje galite paragauti puikių kulinarinių kūrinių.
- Bandelės ir duonos gaminiai: nepamirškite paragauti kruasanų ar bagetės. Tokio skonio, kokį rasite Paryžiuje, dažnai sunku surasti kitur.
- Sūriai: Prancūzija garsėja itin plačia sūrių įvairove. Camembert, Brie, Roquefort ar Comté – kiekvienas atras mėgstamą skonį.
- Vynas: Net jei nespėjate apsilankyti vynuogynuose, paryžietiškos kavinės pasiūlys platų prancūziško vyno pasirinkimą.
- Desertai: Šokoladiniai saldumynai, macarons ir kiti prancūziški desertai – tikra nuodėmė smaližiams.
Geriausias laikas lankytis
Paryžius gali būti lankomas bet kuriuo metų laiku, tačiau pavasarį ir rudenį oras dažniausiai būna maloniausias ir ne toks permainingas. Vasarą miestas gali būti pilnas turistų, o oro temperatūra dažnai pakyla gerokai virš 25°C. Žiemos metu Paryžius įgauna jaukų spindesį, ypač prieš Kalėdas, bet verta prisiminti, kad oras tada gali būti drėgnas ir vėsus. Todėl planuodami kelionę, geriausiai atsižvelgti į savo asmeninius pageidavimus. Jei nemėgstate didelių spūsčių, rinkitės ankstyvą pavasarį arba rudenį, kai temperatūra dar maloni, o turistų srautai mažesni.
Netikėtos pramogos Paryžiuje
Nors Paryžius garsėja tradiciniais turistų maršrutais, jeigu norite įdomesnių įspūdžių, pasižvalgykite ir į kitokias pramogas. Vienas iš netikėčiausių objektų yra Paryžiaus katakombos (Les Catacombes). Tai požeminiai tuneliai, senais laikais naudoti kaip akmens skaldyklos, o vėliau tapę vieta, kur buvo perkelti Paryžiaus kapinių palaikai. Katakombose vyrauja ypatinga atmosfera, tačiau ši vieta rekomenduojama tik tiems, kurie nebijo uždarų požeminių erdvių ir gali ištverti netipinę ekspoziciją.
Kita alternatyva – pasiplaukiojimas Senos upe. Galite rinktis romantišką kelionę laivu vakarienės metu arba dieninę ekskursiją, kai pro laivo langus matyti garsiausios miesto vietos. Tai puikus būdas pailsėti nuo miesto šurmulio ir dar kartą pažvelgti į architektūrą iš kitos perspektyvos.
Transportas mieste
Paryžiuje transporto sistema – itin išplėtota ir efektyvi. Dauguma turistų naudojasi metro, kuris yra greitas, patogus ir nesudėtingas suprasti. Metro linijos driekiasi beveik į kiekvieną miesto kampelį, tad dažnai nėra būtinybės keliauti automobiliu. Vis dėlto, jei esate pratę prie savo automobilio, galite jį išsinuomoti. Tiesa, reikėtų žinoti, kad Paryžiaus centro gatvės gali būti siaurios, o stovėjimo vietos – ribotos. Alternatyva – visuomeninis transportas arba taksi, kuriuos nesunkiai rasite miesto centre.
Automobilių nuoma
Jeigu planuojate aplankyti ne tik Paryžių, bet ir aplinkines teritorijas, automobilių nuoma yra patogus pasirinkimas. Taip galėsite nuvykti į netoliese esančius miestelius, pavyzdžiui, Versalį, Fontenblo ar net į Normandiją. Norint išsinuomoti automobilį, patariama pasitikrinti vairuotojo pažymėjimo galiojimą bei sužinoti, ar būtina turėti tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Nuomojantis transporto priemonę, verta atkreipti dėmesį į draudimo sąlygas, nes Paryžiaus gatvėse eismo intensyvumas didelis, o eismo situacijos gali būti įvairios.
Apgyvendinimo galimybės
Paryžius siūlo platų apgyvendinimo spektrą nuo prabangių penkių žvaigždučių viešbučių pačiame miesto centre iki ekonominių nakvynės namų ar išnuomojamų butų įvairiuose rajonuose. Svarbu atsižvelgti į tai, kuriame miesto rajone norite apsistoti. Jei planuojate daug laiko praleisti prie žymiausių lankytinų vietų, svarbus yra centrinių rajonų pasirinkimas, kad nereikėtų kasdien gaišti daug laiko važiuojant. Vis dėlto, šiek tiek atokiau nuo centro kainos dažnai būna žemesnės, o susisiekimas metro tinkle – taip pat gana paprastas.
Patarimai, kaip mėgautis atostogomis
- Suplanuokite maršrutą iš anksto: pasidomėkite, kokios lankytinos vietos jums įdomiausios. Sudarytas planas padės jums efektyviau išnaudoti laiką.
- Įsigykite muziejų ir transporto bilietus iš anksto: tai padės išvengti ilgų eilių bei sutaupys laiko. Kai kurie muziejai siūlo internetinę rezervaciją su tam tikromis nuolaidomis.
- Nesistenkite pamatyti visko per trumpą laiką: Paryžius labai didelis, o lankytinų vietų – be galo daug. Daug geriau išsirinkti kelias jums aktualiausias vietas, kad galėtumėte jomis pasimėgauti be skubos.
- Rinkitės vietinių pamėgtas kavinukes: vietiniai žmonės dažnai žino, kur galima skaniai pavalgyti už prieinamą kainą. Paklauskite patarimo savo viešbučio registratūroje ar tiesiog vietinių gatvėje.
- Pasinaudokite nemokamomis pramogomis: pasivaikščiojimas Senos pakrantėmis, parkais, turgavietėmis gali tapti itin maloniu užsiėmimu. Be to, kai kurie muziejai tam tikru metu leidžia lankytis nemokamai.
Netradicinės įžvalgos
Visų pirma, Paryžius yra tikrų tikriausias muziejus po atviru dangumi – beveik kiekviename žingsnyje galite sutikti istorinių pastatų, paminklų ar menininkų darbų. Nekantraujantiems pajusti gilų kultūros sluoksnį rekomenduojama apsilankyti menininkų rajonuose, naktiniuose kabaretuose, mažose galerijose ar užsukti į teatrą. Be to, net jei per atostogas nesiruošiate vargti ilgomis eilėmis prie muziejų, pasivaikščiojimas Paryžiaus gatvėmis gali suteikti tiek pat įspūdžių.
Dar vienas įdomus aspektas yra tai, kad Paryžius iš esmės gali būti vadinamas mados sostine. Čia įsikūrusios dauguma garsių mados namų bei dizainerių parduotuvių. Nors daugelis linkę manyti, kad apsipirkimas Paryžiuje – brangus malonumas, vis tik yra nemažai vietų, kur galima atrasti įdomių, originalių, bet ne itin brangių rūbų bei aksesuarų.
Išvada
Paryžius yra ne tik meilės ar meno miestas, bet ir įvairiapusė kelionės kryptis, kurioje kiekvienas atras savo mėgstamą veiklą. Čia galite praleisti dienas vaikščiodami gatvėmis, stebėdami įspūdingus architektūros paminklus, lankydamiesi garsiuose muziejuose ar tiesiog atsipalaiduodami jaukiose kavinėse. Norintiems intensyvaus ritmo Paryžius suteiks miesto šurmulio, o labiau vertinantiems ramybę siūlys atokesnius rajonus bei netoliese esančią gamtą.
Gera žinia yra ta, kad Paryžius prieinamas įvairiais biudžetais – nuo prabangių viešbučių pačioje miesto širdyje iki kuklesnės klasės nakvynės namų už miesto ribų. Miestas niekuomet nenusibosta, nes kaskart atrandate naujų vietų, restoranų, pasirodymų ar parodų, kurių nebuvo ankstesnės viešnagės metu. Nesvarbu, ar keliaujate su šeima, draugais, antra puse ar net vienas – Paryžius užburs ir įkvėps sugrįžti dar ne vieną kartą.